Didžioji kinų siena, ką daryti ir ko negalima

Įspūdinga Didžioji kinų siena driekiasi 20 000 km nuo Gobio dykumos vakaruose iki Geltonosios jūros rytuose. Tai ilgiausia siena pasaulyje, taip pat viena garsiausių planetos lankytinų vietų. 

Daugiau kaip prieš 2300 metų pastatyta, į UNESCO sąrašą įtraukta siena yra 7 metrų pločio ir 6-14 metrų aukščio, o jos daugiau kaip 25 000 mūro statinių vingiuoja išilgai tankių miškų ir stačių kalnų keterų. 

Priešingai nei mano dauguma žmonių, siena iš tiesų nėra vientisa, o ją sudaro kelios atkarpos, susipynusios su kalnais, kurie tarnauja kaip natūrali gynyba.

Aplankykite Didžiąją kinų sieną šiandien
Didžiosios kinų sienos dydis yra 21 196 km arba 13 171 mylia

Didžioji kinų siena yra ne tik ilgiausia siena pasaulyje, bet ir didžiausia senovinė architektūra. Nuostabus jos kraštovaizdis traukia milijonus vietinių ir užsienio turistų. Tačiau ne visiems pavyksta iki galo pasimėgauti Didžiąja siena. 

Kad kelionė prie Didžiosios kinų sienos būtų geresnė nei įprastai, turėtumėte nepamiršti kelių svarbių dalykų, kurių turėtumėte laikytis. 

Didžioji kinų
Didžioji kinų siena yra senovinė sienų ir įtvirtinimų serija

Dozės

  • Prieš išvykdami patikrinkite orus, kad įsitikintumėte, jog į žygį po Didžiąją sieną nepateksite esant blogoms oro sąlygoms. 
  • Pasirinkite tinkamiausią Didžiosios sienos atkarpą, kurią norite aplankyti. Būtų labai naudinga, jei galėtumėte ištirti ir palyginti skirtingus ruožus, kad būtų lengviau priimti sprendimą. 
  • Aplankykite Didžiąją sieną rudenį arba pavasarį, kai oras geras. Vasara laikoma piko sezonu, kai vyrauja alinantis karštis ir didelės minios žmonių. Žiemą minios būna mažesnės, tačiau problema ta, kad gali būti pavojingai šalta. 
  • Leiskitės į pėsčiųjų žygį prie Didžiosios sienos, kad galėtumėte geriausiai įvertinti kraštovaizdį ir realiai pajusti šią nepaprastą istorinę architektūrą. 
  • Jei planuojate leistis į ilgą žygį po Didžiąją sieną, pasiimkite maisto ir vandens.  Ant sienos nerasite jokios parduotuvės, o restoranai įsikūrę visai apačioje, slėniuose. 
  • Gerai pasiruoškite žygiui. Būtinai dėvėkite vėjo neperpučiamas liemenes ir avėkite žygio batus. Su savimi pasiimkite vaikščiojimo lazdų ir nuo saulės saugančių priemonių, pavyzdžiui, akinius nuo saulės ir skrybėlę, taip pat pasitepkite kremu nuo saulės. Jei reikia, naudokite neperšlampamą įrangą. 
  • Nusileisdami nuo Didžiosios kinų sienos išbandykite rogučių nusileidimą tolyn, jei lankysitės Mutianyu arba Badaling, ypač jei su jumis yra vaikų.  
  • Stebėkite savo žingsnius. Būkite ypač atsargūs, kad išvengtumėte kritimų, suklupimų ir paslydimų, taip pat atsipalaidavusių plytų ar uolų laukiniuose sienos ruožuose. 
  • Mutianyu, Juyongguan arba Badaling atkarpose lankykitės, jei turite judėjimo problemų. Šios sienos atkarpos labiau pritaikytos neįgaliųjų vežimėliams. Mutianyu ir Badalinge įrengti neįgaliesiems pritaikyti keltuvai, kuriais galite pakilti iki sienos. 
  • Prieš kildami į Didžiąją sieną pasiimkite savo tualetinio popieriaus ir užsukite į slėnyje esančius tualetus, nes užlipę ant sienos tualetų nerasite. 

Perskaitykite šį straipsnį: Atraskite paslėptus Tokijo brangakmenius

Kaip to nedaryti 

  • Žygiuodami Didžiąja kinų (Kinijoje) siena nedėvėkite batų atvirais pirštais net ir karštais vasaros mėnesiais, kad apsaugotumėte kojų pirštus. Nepakliūkite į turistų spąstus arba tas grupines ekskursijas į Didžiąją kinų sieną, kurias siūlo gidai ar vairuotojai prie kelio. Šie žmonės jus tik nuveš į nekokybišką ir greitą sienos atkarpos, kurios net neprašėte, apžiūrą, su varginančiais ir ilgais sustojimais tik tam, kad iš jūsų išviliotų daugiau pinigų. 
  • Nesirenkite stovyklauti ant sienos, nes esant nepalankioms oro sąlygoms tai gali būti nepatogu ir pavojinga, jau nekalbant apie tai, kad papildomo svorio nešiojimasis tik paveiks jūsų žygio patirtį. Be to, ši veikla taip pat neleidžiama daugumoje vietovių prie Didžiosios sienos. 
  • Nesilankykite laukinėje Didžiojoje sienoje vieni. Būtinai keliaukite su draugais, kad galėtumėte vieni kitiems padėti. Taip pat galite ieškoti profesionalaus gido, kuris užtikrins, kad nepasiklystumėte, taip pat užtikrins lengvą priėjimą. 
  • Neikite į garsiuosius Didžiosios sienos ruožus per Kinijos šventes arba savaitgaliais ir kitu sezono piko metu. Šiuose ruožuose, pavyzdžiui, Badalinge, gali būti didžiulės minios žmonių. 
  • Nefotografuokite iš nesaugių vietų. Svarbu saugiai ir tvirtai įsitvirtinti ir vengti judėti, jei stovite šalia laisvų plytų ar akmenų ir stačių nuokalnių. Nekelkite pavojaus fotoaparatui ar sau dėl fotografavimo. 
  • Nepalikite šiukšlių ant sienos ar kalnų. Visada palaikykite sienos švarą, kad ir kiti keliautojai galėtų mėgautis puikiu vaizdu. 
  • Būdami ant sienos nevaikščiokite ir nebėgiokite per greitai, ypač leisdamiesi žemyn. Šen bei ten gali būti atsilaisvinusių akmenų ir plytų, kurie gali kelti pavojų jūsų saugumui. 
  • Nelipkite ant sargybos bokštų langų, ypač tų, kurie dar nebuvo restauruoti, nes jie gali sudužti. 
  • Nesitikėkite tiek daug iš objektų, ypač tų, kurie yra mažiau lankomose sienos atkarpose, pavyzdžiui, Gubeiko ir Jiankou. 

Aplankykite Didžiąją kinų sieną šiandien

Keliautojai, norintys laikytis atokiau nuo didelių turistų minių, gali rasti keletą nerestauruotų sienos dalių, kuriose gali tyrinėti ir žygiuoti pėsčiomis. Tačiau būkite įspėti, nes Kinijos vyriausybė kartais užblokuoja ištisus ruožus arba baudžia neleistinus įsibrovėlius. 

„National Geographic“ dokumentinis filmas: Didžioji kinų siena

Pasak valdžios institucijų, jos nori apsaugoti tik šias atkarpas. Jei norite aplankyti sieną, geriausia išvykimo vieta būtų Pekinas, iš kur galite važiuoti taksi ar viešuoju autobusu arba vykti į ekskursiją. Vykite vėlyvą popietę arba labai anksti ryte, kad išvengtumėte ekskursijų autobusų minios, ypač jei norite eiti į Badalingą.

Žinutės iš tos pačios kategorijos: